Różnice rasowe w działaniu insuliny
2013-07-08Źródło: K. Kodama, D. Tojjar, S. Yamada, K. Toda, C. J. Patel, A. J. Butte. Ethnic Differences in the Relationship Between Insulin Sensitivity and Insulin Response: A systematic review and meta-analysis. Diabetes Care, 2013; 36 (6): 1789 DOI: 10.2337/dc12-1235
Mimo, że insulina występuje u wszystkich ludzi, jej działanie różni się nieco w zależności od rasy - takie są główne wnioski z badania prowadzonego przez naukowców z Lund (Szwecja), Stanford (Wielka Brytania) i Kitasato (Japonia).
Wyniki badania wskazują, że zdrowi ludzie utrzymują odpowiedni poziom glikemii, ale u różnych ras dochodzi do tego w inny sposób. Afrykańczycy odznaczają się niższą wrażliwością na insulinę, jest to jednak kompensowane przez jej zwiększone wydzielanie. Odwrotna sytuacja występuje u ludzi pochodzących ze wschodniej Azji - są oni bardziej wrażliwi na działanie insuliny, ale wytwarzają ją w mniejszych ilościach. Rasa kaukaska mieści się zaś pomiędzy Azjatami i Afrykańczykami.
Odkrycie to jest zgodne z klinicznymi obserwacjami - Azjaci są w większym stopniu zagrożeni rozwojem cukrzycy. Dodatkowo, gdy już zachorują, wcześniej potrzebna jest u nich insulinoterapia.
Wnioski te oparte są na przeglądzie systematycznym 180 prac. W sumie analizowano dane dotyczące ponad 3800 pacjentów, którzy zostali podzieleni na 3 grupy - osoby zagrożone rozwojem cukrzycy, zdrowi uczestnicy i pacjenci już chorujący na cukrzycę. Artykuł został opublikowany w Diabetes Care.
Opracował: Maciej Gryziak