mediNEWS

Dodaj do ulubionych »

Kiła u chorych HIV(+): jak wpływa na wiremię i liczebność komórek CD4?

2012-08-06
hiv, kiła, wiremia, wirus, wirus hiv, komórki CD4

Źródło: Jarzebowski W, et al. for the FHDH-ANRS CO4 Study Team. Effect of early syphilis infection on plasma viral load and CD4 cell count in human immunodeficiency virus–infected men. Arch Intern Med. 2012;doi:10.1001/archinternmed.2012.2706.

Wirus HIV i krętek blady, patogen odpowiedzialny za rozwój kiły, są przenoszone drogą płciową. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby chorych zakażonych HIV i jednocześnie chorujących na kiłę. Czy zakażenie kiłą może mieć wpływ na przebieg zakażenia wirusem HIV?

Jarzebowski i wsp. oceniali wpływ wczesnej kiły na ilość kopii RNA HIV-1 (viral load, VL) i liczebność komórek CD4. Badanie przeprowadzono na mieszkańcach Paryża w latach 1998-2006. Autorzy porównywali dwie grupy mężczyzn: (1) 282 mężczyzn HIV(+) chorujących na kiłę pierwotną lub wtórną; (2) 1233 mężczyzn HIV(+) nie chorujących na kiłę dopasowanych do grupy (1) pod względem wieku, orientacji seksualnej, okresu follow-up oraz statusu immunologicznego i wirusologicznego sprzed rozpoznania kiły (index date).

W czasie 6 miesięcy od index date wzrost VL zaobserwowano u 77 mężczyzn z kiłą (27,3 proc.) oraz u 205 mężczyzn nie chorujących na kiłę (16,6 proc.) (OR=1,87, 95 proc. CI [1,40-2,49]). Nawet u mężczyzn w trakcie terapii antyretrowirusowej, u których wiremia wynosiła <500 kopii/ml, zakażenie kiłą wiązało się z wyższym ryzykiem wzrostu VL (OR=1,52, 95 proc. CI [1,02-2,26]). Liczebność komórek CD4 spadała (średnio o 28/μl) w trakcie zakażenia krętkiem bladym i wracała do normy do wyleczeniu.

Podsumowując, wykazano, że u mężczyzn HIV(+) zakażenie kiłą wiązało się z niewielkim przejściowym spadkiem liczebności komórek CD4 oraz ze wzrostem VL, co sugeruje, że kiła może zwiększać ryzyko transmisji wirusa HIV, nawet u chorych z niską wiremią i w trakcji terapii antyretrowirusowej.


Autor: 

lek. Ewa Witkowska

Narzędzia

Partnerzy portalu:

Skróty

  • dla Lekarzy: pzwl.pl | medidiabetolog.pl | leczenieokolooperacyjne.pl | mediginekolog.pl  | zakrzepyizatory.pl
    dla Pielęgniarek i Położnych: nursing.com.pl
    dla Pacjentów: forumzdrowia.pl | dla Studentów: medistudent.pl
  • Zobacz produkty >>
  • Reklama w portalu >>