-
Znieczulenie zewnątrzoponowe
2013-02-24Autor: Piotr Mieszczański,
Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZO) jest rodzajem blokady centralnej, wykorzystywanej nie tylko w znieczuleniu zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim w leczeniu przeciwbólowym po operacji. Poniższy artykuł opisuje podstawowe aspekty tej metody znieczulenia.
Więcej » -
Leczenie przeciwbólowe po zabiegach w trybie chirurgii jednego dnia
2012-05-10Autor: Rafał Gryszkiewicz,
W chirurgii jednego dnia największą zaletą dla pacjenta, a największą wadą dla lekarzy jest krótki czas obserwacji chorego po operacji. W momencie wypisu należy przewidzieć możliwe komplikacje, które mogą dopiero wystąpić, w tym pojawienie się bólu pooperacyjnego po ustąpieniu działania środków znieczulających, będącego główną przyczyną przedłużonego pobytu w ośrodku po zabiegu [1]. Celem skutecznej i obarczonej minimalnymi działaniami ubocznymi redukcji bólu jest zarówno komfort pacjenta, jak i przyspieszenie procesu rehabilitacji [2].
Więcej » -
Przetrwały ból pooperacyjny
2011-12-16Autor: ,
Streszczenie
Przetrwały ból pooperacyjny (ang. chronic post-surgical pain – CPSP) to jedno z najczęściej występujących powikłań po operacjach chirurgicznych. W odpowiedzi na powtarzaną stymulację nocyceptywną dochodzi do zmian w czynności obwodowego i centralnego układu nerwowego. Określono przed-, śród- i pooperacyjne czynniki ryzyka. Techniki anestezjologiczne mogą zmniejszyć częstość występowania przetrwałego bólu pooperacyjnego. Więcej » -
Ocena skuteczności zwalczania bólu pooperacyjnego w placówkach objętych programem „Szpital bez bólu” streszczenie
2011-12-13Autor: ,
Wstęp. Ból pooperacyjny stanowi podstawową obawę przedoperacyjną u większości pacjentów. Jego skuteczne uśmierzanie prowadzi do poprawienia satysfakcji pacjenta oraz obniżenia kosztów leczenia. Sposobami poprawy przeciwbólowego postępowania pooperacyjnego są m.in. edukacja pacjenta, zapewnienie komfortu snu i wypoczynku, stworzenie atmosfery zaufania do personelu oraz doskonalenie kompetencji i wiedzy zespołu leczącego dotyczących bólu. Wszystkie te założenia mają szansę na pełną realizację w placówkach posiadających certyfikat „Szpital bez bólu”. Celem pracy była ocena skuteczności zwalczania bólu pooperacyjnego w placówkach posiadających certyfikat „Szpital bez bólu”. Materiał i metody. Badaniem objęto 4 oddziały chirurgiczne, posługując się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem polskiej wersji standaryzowanej „Skali Klinicznych Wskaźników Jakości Postępowania z Bólem Pooperacyjnym”. Łącznie zbadano 208 pacjentów. Wyniki. Analiza przyjętych wyznaczników efektywności walki z bólem pooperacyjnym, z wykorzystaniem testu Kruskala-Wallisa i porównań wielokrotnych, wykazała różnice istotne statystycznie pomiędzy szpitalem nieposiadającym certyfikatu oraz szpitalem o najdłuższym okresie jego posiadania. Wnioski. 1. Posiadanie przez placówkę certyfikatu „Szpital bez bólu” przyczynia się do doskonalenia działań zwalczania bólu pooperacyjnego. 2. Dłuższe funkcjonowanie w ramach standardów postępowania istotnych dla utrzymania akredytacji zwiększa skuteczność zwalczania bólu pooperacyjnego. 3. Osoby, które kierowały się przy wyborze placówki jej udziałem w programie „Szpital bez bólu” cechowały się znacznie większą satysfakcją z leczenia bólu od pozostałych respondentów.
Więcej » -
Formy podawania leków opioidowych
2011-10-20Autor: Joanna Gładczak,
Ból jest nieodłącznym towarzyszem leczenia operacyjnego. Przełom w leczeniu bólu okołooperacyjnego nastąpił w 1809 roku kiedy to po raz pierwszy wprowadzono opium do łagodzenia bólu podczas zabiegu. Od tego czasu postęp farmakoterapii umożliwił uśmierzenie bólu zarówno podczas operacji, jak i po jej zakończeniu.
Więcej » -
Terapia przeciwbólowa we wstrząsie
2011-10-18Autor: Joanna Gładczak,
Ból pooperacyjny może być powodem zaburzeń funkcji wielu układów. Może mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe działanie układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego, czy mięśni. Zmiany te mogą prowadzić do zwiększenia częstości powikłań pooperacyjnych, w tym nawet do rozwoju wstrząsu.
Więcej » -
Ból neuropatyczny – diagnostyka i postępowanie
2011-10-08Autor: Agnieszka Barchnicka,
Ból neuropatyczny jest spowodowany zaburzeniem czynności albo uszkodzeniem ośrodkowego, obwodowego lub współczulnego układu nerwowego. Wśród przyczyn bólu neuropatycznego wymienia się uraz lub schorzenie obejmujące obwodowy lub ośrodkowy układ nerwowy. Szacuje się, że około 30% pacjentów z chorobą nowotworową cierpi z powodu bólu neuropatycznego. Ten rodzaj bólu występuje także u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, miażdżycą, po przebytych zabiegach operacyjnych (np. ból fantomowy) a także jest konsekwencją niektórych chorób zakaźnych (półpasiec).
Więcej » -
Ból fantomowy
2011-10-08Autor: Agnieszka Barchnicka,
Ból fantomowy należy do specyficznych form dolegliwości bólowych odczuwanych po całkowitej lub częściowej utracie różnych części ciała (kończyny, narządów trzewnych, gruczołu piersiowego, języka, ucha lub oka).
Więcej »
Logowanie medi-ACCESS
Rejestracja medi-ACCESS
Medi-TV
-
Pobieranie narządów jamy brzusznej do przeszczepów - wywiad z autorem
dr n. med. Andrzej Barański
-
Pobieranie narządów jamy brzusznej do przeszczepów - prezentacja książki
dr n. med. Andrzej Barański
-
Chirurgia dróg żółciowych i wątroby - wywiad z autorem
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zieniewicz