Dla Pacjentów

Dla Pacjentów

Piątek, 7 września 2012

Rak nerki, obok nowotworu gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, zalicza się do grupy nowotworów urologicznych szczególnie niebezpiecznych u mężczyzn powyżej 45. roku życia.

więcej...
Czwartek, 6 września 2012

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe borykają się często z licznymi problemami związanymi z jedzeniem. W ich przypadku są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ występują chronicznie (trwają przez długi czas) i mogą nieść bardzo poważne konsekwencje. Warto zatem zdawać sobie sprawę z ich istnienia i skutków.

więcej...
prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Subiektywne odczuwanie piekącego bólu lub pieczenia w jamie ustnej, a zwłaszcza za mostkiem i w tzw. dołku sercowym, promieniującego niekiedy z okolicy wyrostka mieczykowatego mostka (od dołu) do okolicy gardła (ku górze), a nawet do pleców, barków i czasem do szczęk, nazywamy zgagą.

więcej...
Czwartek, 6 września 2012

Żółtaczką nazywamy zażółcenie powłok skórnych, białkówek oczu i błon śluzowych wskutek podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Żółtaczka nie jest chorobą, a jedynie objawem choroby.

więcej...
prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Nadmierne wypadanie włosów - łysienie - oznacza stopniowy zanik owłosienia, który najwyraźniej zauważamy na głowie.

więcej...
dr n. med. Piotr Kocełak

Sposób leczenia hipercholesterolemii zależy od wielkości całkowitego ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Podstawowe elementy terapii to modyfikacja diety, redukcja masy ciała i wzrost aktywności fizycznej oraz zastosowanie leków, obniżających poziom cholesterolu.

więcej...
prof. dr hab. med. Tadeusz Niedźwiedzki

Występuje głównie u mężczyzn, chociaż coraz częściej spotyka się tę chorobę u kobiet; w większości dotyczy prawej kończyny. Przyczyną schorzenia jest najczęściej przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka i palców w wyniku zbyt forsownego uprawiania jednostronnych czynności, co objawia się bolesnością w okolicy bocznej strony łokcia.

więcej...
Czwartek, 27 października 2011

Seniorzy i ich opiekunowie nie zawsze umieją rozpoznać oznaki złego stanu odżywienia, który ma ogromny wpływ zdrowie psychiczne i fizyczne.

więcej...
Czwartek, 27 października 2011

Obserwując rośliny i grzyby niejednokrotnie jesteśmy oczarowani ich kształtem, barwą i zapachem. Przypadkowo lub rozmyślnie bierzemy do ust owoce lub części roślin, gryziemy je, a nawet zjadamy. Niekiedy przyrządzamy z nich potrawę, nie uświadamiając sobie, że mogą to być rośliny lub grzyby trujące. Rozmowy z osobami zatrutymi wskazują na beztroskę i często brak świadomości, że w naszym otoczeniu - ogrodzie, łące, lesie itp. - znajdują się rośliny i grzyby trujące.

więcej...
Czwartek, 27 października 2011

Zakażenia układu krążenia można podzielić na zakażenia dotyczące samego serca i zakażenia dotyczące błony wewnętrznej naczyń.

więcej...
Czwartek, 27 października 2011

Niewydolność krążenia oznacza sytuację, w której układ krążenia nie wypełnia należycie, ze znanych lub nieznanych przyczyn, swoich czynności fizjologicznych. Jest ona zazwyczaj stanem, w którym objętość minutowa serca, czyli objętość krwi przepompowywanej przez lewą komorę serca do krążenia dużego w ciągu jednej minuty, jest niewystarczająca dla zapewnienia prawidłowego dowozu krwi do tkanek obwodowych.

więcej...

Narzędzia

Partnerzy portalu:

Skróty

  • dla Lekarzy: pzwl.pl | medidiabetolog.pl | leczenieokolooperacyjne.pl | mediginekolog.pl  | zakrzepyizatory.pl
    dla Pielęgniarek i Położnych: nursing.com.pl
    dla Pacjentów: forumzdrowia.pl | dla Studentów: medistudent.pl
  • Zobacz produkty >>
  • Reklama w portalu >>